Якщо ми знаємо Тримісто за його насичене культурне життя, то варто знати й те, що так було завжди. Приморський край повсякчас заманював музикантів, художників та акторів зі всієї країни, не кажучи вже про те, скільки видатних людей виховав. А поряд з престижними навчальними закладами та артцентрами сусідували музичні клуби різних рангів й спрямувань. Своє місце в історії та пам’яті гданчан здобув і Non Stop – танцювальний майданчик 1960-х -1980-х років. Він пропонував живу музику, запальні конкурси, незабутню атмосферу та вільний простір біг-біту. А як це було, ми дізнаємось у цій статті на сайті gdanskivchanka.eu.
Польський рок-н-рол
Під впливом історії та часу склалось так, що Гданськ здобув статус не лише потужного промислового центру, а й важливого культурного осередку Польщі. Вихідці з приморського містечка завзято підкорюють світову сцену, розвивають культурне життя на рідних вулицях та пропонують щось нове й оригінальне своїм землякам. Так є зараз, було декілька років та навіть століть тому. У 1960-х у вир музичної індустрії стрімко увірвався мандрівний клуб Non Stop, який став черговим підтвердженням вмінь й талантів гданчан. Бо кому, як не містянам, вдалось би організувати місце, де вперше відбулись танці з живою музикою та ще й просто неба. Однак, щоб достеменно зрозуміти феномен Non Stop, варто зануритись у музичну атмосферу, яка тоді панувала у Тримісті.
А це був час, коли все більше музикантів, творців та звичайних слухачів почали звертати увагу на гурти, які розвивались в Америці та Британії. Тоді на піку популярності був рок-н-рол, який, як і всі західні віяння, у Польщі заборонила комуністична влада. Тож виконавцям доводилось проявляти креатив у своїй творчості. А найвигадливішим виявився Францішек Валіцький, який запропонував виконувати усі модні, запальні та сучасні композиції під назвою нового стилю – біг-біту. Це рішення задовольнило обидві сторони – владні структури не заперечували проти цієї музики, а гурти могли вільно творити те, що називалось польським рок-н-ролом. Хоч Валіцький не був музикантом, проте був вмілим менеджером, тож взявся формувати музичну індустрію Триміста. А біг-біт дозволив виконавцям користуватись усіма інструментами рок-н-ролу сміливо й без перепон.
Францішек Валіцький не лише вигадав, як обійти суворі правила, які діяли тоді у Польщі, але й довів усі свої слова діями. Так, першою спробою у біг-біті для чоловіка став гурт Rhythm and Blues. Він вже чимало часу надихався джазовими фестивалями на околицях Гданська, тож вирішив представити власний проєкт. У 1959 році дебютував гурт, який вважається зачинателем течії біг-біту серед колективів. Вже через рік діяльність Rhythm and Blues була заборонена, що змусило шукати нові лазівки у музиці. Виконавці біг-біту почали підлаштовувати свою творчість до польських реалій і це спрацювало. Наступні проєкти Валіцького – Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary здобули бажаний успіх. А біг-біт став вихідцем з Триміста, який підкорив усю Польщу. Гурти, сольні виконавці, автори текстів та композитори творили рок, рок-н-рол, джаз під егідою біг-біту, що неабияк розвинуло музичну індустрію у країні.

Заснування Non Stop
Так само як польська молодь перейняла рок-н-рол, вона захопилась й іншими тенденціями, які просував світ. І на передовій цих трендів, звичайно ж, були гданчани. Недарма у Тримісті відкрився перший клуб, який запропонував танці під живу музику. Хоч у 1960-х приморський край міг похвалитись чималою кількістю відомих закладів, проте Non Stop представив щось зовсім нове – свободу та невимушеність. Коли інші клуби вражали розкішшю, меню та програмою, цей захоплював атмосферою. А для неї не потрібно багато, гостям вистачало якісної музики й танцмайданчику.
Легендарний сопотський клуб відкрився у липні 1961 року. Ініціатором цього проєкту був Францішек Валіцький, який заручився підтримкою Миколая Лашкевича та його компанії. Ця ідея знайшла відгук як у гданчан, так і в організацій, які відповідали за дозвілля молоді. Відкриття Non Stop стало головною подією літа і так тривало щороку. Клуб був сезонним явищем, адже представляв свою програму просто неба. Відвідувачі танцювали на дерев’яній підлозі, музиканти грали на відстані витягнутої руки від танцмайданчика, а зверху над усіма нависав брезент. У перший рік хедлайнером клубу був новостворений гурт Валіцького – Czerwono-Czarni. Колектив тоді лише починав свій шлях, тож шукав нових учасників. А Non Stop пропонував не лише розваги, але й влаштував кастинг.
Non Stop ніколи не стояв на місці, тож щоліта мешканці та гості міста могли оцінити нову програму й нових музикантів. Так, у 1962 році на сцені клубу виступав вже інший гурт Францішека Валіцького – Niebiesko-Czarni. А ще через кілька років про себе заявили виконавці з Czerwone Gitary. Змінювався не лише репертуар, але й місце розташування клубу. Спершу молодь могла його знайти на вулиці Powstańców Warszawy 2/4, відомою адресою Non Stop був пляж між вулицями Drzymały 10 й Traugutta, ну і заклад змінив ще кілька локацій. А взимку Non Stop запрошував усіх в Grand Hotel. Діяльність клубу абсолютно точно уособлювала епоху біг-біту. Запальні танці, жива музика, нові гурти, креативні ідеї – заклад пропонував цікаве дозвілля для молоді й став в цьому найкращим. Так тривало 20 років – з 1961 до 1981. А потім Тримісто знову рушило за трендами, серед яких не знайшлося місця для тієї атмосфери, яку представляв Non Stop.

Життя легендарного клубу
Коли у Сопоті починався літній сезон й Non Stop займав свою локацію, то про це знали усі мешканці приморського району. З деревʼяного майданчика линула музика, яка запрошувала усіх навколо. Та це була лише невелика частина того, що насправді пропонував молодіжний клуб. А він заманював своєю атмосферою, конкурсами, цікавою компанією та життям, яке вирувало на невеликій території. У Non Stop відвідувачі знайомилися, дружили, закохувались, знаходили нові можливості, творили й просто насолоджувались кожним днем. Як тільки літо закінчувалось, зникав й мандрівний клуб, який створював найкращі спогади курортного містечка. А гостям залишалось лише чекати наступного сезону Non Stop.
Хоч Non Stop славився своєю відкритістю, проте в клуб не кожен міг потрапити. Так, танцмайданчик приймав лише молодь з певного віку й вхід був платний. Оскільки заклад був сезонним, то над його оформленням не надто клопотались. Головною умовою стала вдала локація, але і тут час від часу траплялись труднощі. Натягнутий брезент, дерев’яна підлога, невеличка сцена – оце й був легендарний Non Stop. За непримітним виглядом ховався клуб, який його творці підносили до світового рівня. Заклад в багатьох показниках перевершував своїх конкурентів, адже тримав першість щодо живого виконання, пропонував чи не єдиний майданчик, де можна було насолодитись справжнім рок-н-ролом, та залучив нову аудиторію – молодь.
Щороку Non Stop відкривав для польського шоубізнесу нові таланти. І це не гучна заява, а реальність, бо багато початківці з Триміста стали зірками національного рівня. І за цей шанс хапався кожен, адже музична сфера швидко змінювалась. Окрім відомих завсідників клубу – Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni та Czerwone Gitary, на сцені виступали сольні виконавці, закордонні гурти та ті, хто лише прагнув здобути успіх. Улюбленцями публіки стали Чеслав Нємен, Єва Демарчек, Міхай Бурано, Skaldowie, Polanie та багато інших зірок біг-біту. Non Stop був відкритим до творчості письменників, художників та усіх завзятих людей. Тож публіка в клубі була надзвичайно цікавою. Зрештою, сюди приходили не за плітками чи наїдками, а щоб потанцювати й поспілкуватись.
Non Stop був не лише майданчиком для співів й танців, але й клубом, який єднав людей. Гості й музиканти ставали однією сім’єю, як тільки переступали поріг закладу. Хтось знайшов друзів, інші ж кохання, ще когось зустріли нові можливості. А все вирішувалось за невеликими столиками біля бару, де могли відпочити від нестримних веселощів відвідувачі. Спільнота Non Stop ділила радісні моменти й труднощі. Так, клубу доводилось не раз переїжджати, адже містяни часто скаржились на гучну музику й шум. Траплялись у житті закладу й бійки, які за весь час нікого не лякали. А коли Non Stop закрився, то цінними стали будь-які спогади: і дорогі квитки, і невеликі конфлікти, постійна боротьба за право творити сучасну музику та прості радощі життя, як-от танці просто неба.

Спадщина Сопоту
1960-ті у Тримісті асоціюються найперше з епохою біг-біту та клубом Non Stop. В останні роки своєї діяльності заклад відзначався роковими мотивами й став домівкою для популярних рок-гуртів, серед яких вирізнявся Trzy Korony. До того ж часу сцена була повністю під владою рок-н-ролу. І слава клубу, як і цієї музики, є заслугою багатьох творчих людей, відвідувачів та організаторів. Так, коли мова йде про Non Stop, містяни найчастіше згадують ім’я Францішека Валіцького, який заснував проєкт, Кшиштофа Кленчона, який ним керував та безупинно створював нові й нові колективи, Северина Краєвського, який прославився як талановитий музикант, та інших кумирів. Щоліта клуб відвідували десятки тисяч гостей, які стали частиною феномену під назвою Non Stop, який більше не вдалось повторити.
У пам’яті жителів міста назавжди залишилась та літня програма, яку дарував клуб. Хтось був ще зовсім юним, коли відкрився Non Stop, а комусь пощастило відвідати багато заходів. Тож гданчани бережуть історію курортного Сопоту. Так, наприклад, важливими датами у календарі тих, хто застав ту епоху, є рік відкриття Non Stop та біг-біту. Якщо перша подія щоразу святкується драйвовим концертом, то друга демонструє захопливу історію музики. Гучним перформансом стало 50-річчя клубу, яке містяни відзначили у звичному для закладу стилі – з виступом гуртів, танцями та ярмарком. Клуб дав поштовх до розвитку багатьом колективам і один з них встиг відсвяткувати своє 60-річчя. А мова йде про зірок рок-н-ролу – гурт Czerwone Gitary, що у 2025 році представив ювілейний тур. Про вклад Кшиштофа Кленчона у розвиток музики приморського краю нагадує стінопис на вулиці, де колись діяв Non Stop. А ще той незабутній час зафіксований на світлинах місцевих фотографів, у плейлистах радіостанцій та в музейних виставках.
